CHP’li Karabat duyurdu: Elektriğe yüzde 100 zam yolda!

Kamu rezervlerinin boş olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat “Uyarmış olayım” dedi, elektriğe yüzde 100 zam yapılacağını söyledi.

Türkiye’de zam furyası devam ederken, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda elektriğe yüzde 100 zam gelebileceğini savundu.

“Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım” diyen Karabat’ın paylaşımlarında şunları ifade etti:

“Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor.

Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık %85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!
Zam fırtınası hız kesmiyor! En ucuz sigara 40 liraya koşuyor

Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP Hükümeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak.

Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.”

ELEKTRİĞE %100 ZAM YOLDA!
1) Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak.
Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

— Özgür KARABAT (@OzgurKarabatCHP) May 18, 2022
5 bin yeni taksi teklifi 14. kez reddedildi

Leave A Comment